Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Internet jest dzisiaj źródłem wymiany informacji, rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem Internetu nie wychodząc z domu możemy zrobić zakupy, czy komunikować się z ludźmi na całym świecie. Oprócz tych dobrych stron Internet niesie za sobą wiele niebezpieczeństw zarówno dla dorosłych, młodzieży, a tym bardziej dzieci. Młodzież i dzieci często nieświadomi są niebezpieczeństw jakie niesie za sobą Internet. Pomimo tego, że organizowanych jest coraz więcej akcji oraz kampanii na temat bezpieczeństwa w sieci, w dalszym ciągu bardzo dużo młodych ludzi oraz dzieci nie wie jak bezpiecznie korzystać z zasobów Internetu. Ważne jest aby uświadamiać dzieci o niebezpieczeństwach jakie czyhają w sieci, a także ustalić z nimi odpowiednie do wieku zasady. 

W Internecie możemy znaleźć oprócz pozytywnych treści, wiele takich, które są nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży, które mogą mieć negatywny wpływ na ich rozwój i psychikę. Do szkodliwych treści zazwyczaj zalicza się: treści pornograficzne, treści promujące przemoc i okrucieństwo, treści promujące zachowania autodestrukcyjne, treści dyskryminacyjne. Oglądając treści nieodpowiednie dla wieku mogą powodować występowanie wysokiego poziomu negatywnych emocji oraz zaburzać prawidłowy rozwój, a także obniżać poczucie bezpieczeństwa. Nieodpowiednio dobrane bajki bądź gry powodują nasilenie się agresji, desensytyzacji czyli utraty wrażliwości na realną przemoc wobec innych ludzi. Dzieci uczą się wrogich zachowań wobec innych ludzi, lekceważenia ich praw oraz tego, ze jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły. Stają się mniej wrażliwe na krzywdę innych i mniej chętnie niosą pomoc. Oglądając brutalne treści, wyrabiają w sobie przekonanie, że agresja i przemoc to coś normalnego. Coraz częściej dzieci i młodzież wycofują się z rzeczywistego świata zabawy i kontaktów społecznych. Uciekają w wirtualny świat gier, zaniedbują obowiązki, aktywność fizyczną, dotychczasowe zainteresowania, a nawet zaniedbują takie czynności jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do uzależnienia. Pojawiają się także zmiany w sferze fizycznej: zaburzenia wzroku, trwałe wady kręgosłupa, zwiotczenie mięśni, anemia, zaburzenie rytmów dobowych. U dzieci i młodzieży może wystąpić również tzw. padaczka ekranowa wywołana przez intensywne, szybko zmieniające się bodźce świetlne emitowane przez ekran. Natomiast odpowiednio dobrane treści i aktywności mogą mieć pozytywny wpływ na rozwój społeczny, emocjonalny, moralny i poznawczy dzieci i młodzieży.

Obecnie zarówno dorosłym jak i dzieciom ciężko wyobrazić sobie dzisiejszy świat bez Internetu. Dlatego tak ważna jest znajomość niebezpieczeństw jakie "czekają" w Internecie oraz rozmowa na ten temat ze swoimi dziećmi. Jeżeli zgadzamy się na to aby dziecko korzystało z Internetu, musimy ustalić z nim zasady, które zapewnią mu bezpieczeństwo. Zasady te muszą być dostosowane do wieku dziecka. ważne jest też aby co jakiś czas wracać do tego tematu, przypominać zasady. Musimy również wytłumaczyć dzieciom dlaczego wprowadzamy pewne ograniczenia. Dziecko musi mieć świadomość tego, że dbamy o jego bezpieczeństwo, że robimy to dla jego dobra a nie "za karę". Dobry kontakt z dzieckiem, czas na rozmowę i zainteresowanie jego doświadczeniami są niezwykle ważne do rozwoju dziecka. Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rozmowom będziemy na bieżąco z doświadczeniami dziecka, poznamy jego preferencje, zobaczymy jego aktywności online, damy mu szansę na pochwalenie się osiągnięciami. 

Poniżej przedstawiam kilka zasad, które warto wprowadzić:
·  Odpowiednie przygotowanie sprzętu,
·  Nauczenie dziecka mądrego korzystania z Internetu,
·  Rozmawiać z dzieckiem i być obecnym w świecie wirtualnym,
·  Wyznaczać jasne granice,
·  Dbać o bezpieczeństwo- dzięki dedykowanym aplikacjom,
·  Treści dostosowane do wieku,
·  Czas korzystania z sieci powinien być ograniczony,
·  Najmłodsze dzieci nie powinny samodzielnie korzystać z wyszukiwarek, portali społecznościowych,
·  Dzieci nie powinny samodzielnie publikować treści w Internecie,
·  Uświadomienie dzieciom aby nikomu nie podawały swoich danych osobowych,
·  Rozmowa na temat ograniczonego zaufania do osób poznanych w Internecie,
·  Okazywanie szacunku innym,
·  Stworzenie katalogu bezpiecznych stron dla dziecka. 

Rodzice często zastanawia się, kiedy pozwolić dziecku grać w gry komputerowe i jak może to wpłynąć na jego rozwój. Są to obawy w pełni uzasadnione, bowiem im mniejsze dziecko, tym bardziej jest ono narażone na negatywne skutki korzystania z gier. Psycholodzy uważają że dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny korzystać z multimediów.

Dostęp do Internetu to istotny element naszego życia, obecnie każdy znajdzie w nim coś dla siebie niezależnie od wieku. Internet daje nam niemalże nieograniczone możliwości, a dzieci coraz chętniej i odważniej z niego korzystają. Współcześni rodzice mają bardzo ważne zadanie, a mianowicie posiadać jak największą wiedzę na temat bezpieczeństwa w sieci, aby chronić swoje pociechy przed negatywnymi konsekwencjami wirtualnego świata. Dziecko będzie bezpieczne w sieci wówczas gdy od początku swojej przygody z Internetem będzie miało świadomość korzyści i zagrożeń z nim związanych. Ważne jest przy tym racjonalne i dostosowane do wieku wsparcie rodziców.

Opracowała: mgr Magdalena Bezdzietny

Bibliografia:
· Twoje dziecko w sieci. Przewodnik po cyfrowym świecie dla czasami zdezorientowanych rodziców, A.E. Taper, Wydawnictwo Literackie. 2021
· Bezpieczeństwo w sieci, J. Skórka, K. Skórka, M. Kaim, Wydawnictwo Itstart, 2020
· https://sieciaki.pl/warto-wiedziec/zasady-bezpieczenstwa
· https://akademia.nask.pl/publikacje/Dzieci-w-%C5%9Bwiecie-gier-komputerowych.pdf 
· https://www.dziennikprawny.pl/pl/a/10-sposobow-na-zapewnienie-sobie-bezpieczenstwa-w-sieci

We use cookies
Serwis używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.